O NAS
Czym jest Stowarzyszenie pn. Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady?
Stowarzyszenie jest partnerstwem terytorialnym, obejmującym swym działaniem obszar pięciu gmin Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko i Zagórz. LGD zrzesza przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego, społecznego, w tym mieszkańców obszaru objętego Strategią Rozwoju Lokalnego. Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Lesko.
Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady, jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną, wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy w dniu 24.04.2008 r. pod pozycją KRS 0000303330, nad którym nadzór stanowi Marszałek Województwa Podkarpackiego.
LGD powstało, aby wspólnie z lokalną społecznością stymulować i wspierać rozwój obszarów wiejskich poprzez aktywizację mieszkańców, wzmacniania kapitału społecznego, działalności w kierunku rozwoju gospodarczego i ekonomicznego, a także promowania i zachowywania lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru na którym działa.
Historia
Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady jest stowarzyszeniem powołanym na Walnym Zebraniu Członków w 2008 roku w Lesku. Pomysł powołania LGD zrodził się z inicjatywy aktywnie działających społeczności lokalnych z terenu gmin: Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko i Zagórz.
Stowarzyszenie od 2008 roku realizuje obrane cele poprzez wdrażanie w dwóch okresach programowania 2007 - 2013 oraz 2014 – 2020 Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR).
W okresie programowania 2007-2013w ramach wdrażania LSR działania członków LGD skierowane były w dużej mierze na pobudzanie aktywności społeczności lokalnych oraz ich czynny udział w realizacji LSR. To właśnie połączenie zaangażowania mieszkańców i pomocy unijnej, pozwoliło na wsparcie rozwoju rekreacyjno-turystycznego, społeczno-kulturalnego i promocji dziedzictwa regionu. Poprzez realizację poniższych działań LGD budowała lokalne partnerstwa, szkoliła mieszkańców, promowała obszar objęty LSR, zapoznawała z różnorodnością obszaru, prezentowała dorobek mieszkańców, stowarzyszeń i przedsiębiorców.
Powyższe działania pozwoliły aby na obszarze LGD w ramach LSR w okresie programowania 2007-2013 członkowie zrealizowali 64 operacje: z zakresu Odnowy Rozwoju Wsi i Małych Projektów.
Z zakresu pomocy na Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw 1 przedsiębiorca zrealizował operację w zakresie rozwoju i wzrostu konkurencyjności firmy poprzez zakup wyposażenia pensjonatu.
Łączna kwota dofinansowania wyniosła 3 681 203,38 zł, co stanowi 92,15 % budżetu na Wdrażanie LSR. W ramach działalności LGD w każdej gminie organizowało spotkania informacyjne i szkolenia dla mieszkańców w celu przekazania jak najszerszej wiedzy o możliwości pozyskania środków w ramach ogłaszanych naborów, członkowie stowarzyszenia będąc lokalnymi liderami informowali mieszkańców i zachęcali do udziału.
Kolejna perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020 pozwoliła kontynuować podjęte inicjatywy, skupiać się na podobnych celach, jednakże większy nacisk położony został na rozwiązywanie problemów gospodarczych obszaru, w tym rozwój przedsiębiorczości, zakładanie działalności gospodarczej i tworzenie nowych miejsc pracy, jako środka niezbędnego do rozwoju społecznego mieszkańców. W ramach realizacji LSR dedykowano przedsięwzięcia mieszkańcom i przedsiębiorcą z zakresu rozwoju przedsiębiorczości na obszarze LGD, do 31.12.2022 roku powstało 53 nowe firmy w ramach podejmowania działalności gospodarczej ze środków na rozwój istniejących firm w celu stworzenia miejsc pracy skorzystało 5 przedsiębiorstw.
W okresie programowania 2014 -2020 zrealizowano 7 Operacji grantowych w ramach których wykonano ponad 97 zadań/ grantów, które realizowali członkowie LGD oraz partnerzy z obszaru m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, grupy nie formalne tworzone przez mieszkańców i stowarzyszenia z obszaru LSR.
Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady realizowała dwa projekty współpracy.
- W 2018 roku Międzynarodowy pn. „Smak na produkt - promocja i rozwój obszaru w zakresie turystyki w oparciu o dziedzictwo kulinarne”.
W realizacji projektu wzięły udział trzy Lokalne Grupy Działania z Województwa Podkarpackiego tj. LGD ,, Ziemia Przemyska”, LGD ,,Zielone Bieszczady” i LGD Nasze Bieszczady oraz Partner zagraniczny Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Körös Völgye z Węgier.
- W 2022 roku Krajowy projekt współpracy w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania „Kraina Nafty”pn. Sieć obiektów rekreacyjno-turystycznych.
Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady w trakcie swojej działalności sięgała z sukcesami również po środki z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich realizując operacje które pozwoliły członkom stowarzyszenia oraz partnerom z innych LGD z terenu województwa podkarpackiego, zawiązać partnerskie relacje podczas wspólnych szkoleń oraz wyjazdów studyjnych poznać dobre praktyki realizowane w innych województwach, zawiązać sieci kontaktów w celu wymiany wiedzy i wspólnej realizacji operacji, zdobyć wiedzę z zakresu wdrażania wielofunduszowych LSR, wdrażania koncepcji SV, zagród edukacyjnych.
Łączna kwota zrealizowanych i wypłaconych operacji na dzień 31.12.2022 wynosi 1 429 889,94 EUR z Wdrażania LSR.
Stowarzyszenie realizowało również projekt/inicjatywę pn. Nie chcemy stać w przedsionku – promocja lokalnych inicjatyw oraz projekt pn. Staże 30+ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr RPPK.07.01.00-18-0098/20-00 zawartej z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
LGD Nasze Bieszczady działa wspólnie z Partnerami z pozostałych 25 LDG-ów z Województwa Podkarpackiego poprzez wspólną organizację szkoleń podnoszących wiedzę i umiejętności z zakresu funkcjonowania LGD, organizowania naborów, świadczenia doradztwa na rzecz wnioskodawców, wyjazdów studyjnych w celu pozyskania wiedzy w zakresie realizacji dobrych praktyk. LGD Nasze Bieszczady jest inicjatorem i członkiem założycielem Podkarpackiej Sieci LGD.
Jaki jest obszar działania LGD?
Obszar objęty Strategią Rozwoju Lokalnego położony jest na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów w południowej części Województwa Podkarpackiego. Do gmin członkowskich należy 5 jednostek samorządów terytorialnych położonych w powiatach leskim 3 gminy Baligród, Cisna i Lesko oraz 2 gminy z powiatu sanockiego: Komańcza i Zagórz, które zamieszkuje łącznie 33 056 osoby (stan na dzień 31.12.2020 roku) dając gęstość zaludnienia na poziomie 30 osób na km2. Wszystkie gminy łączą się ze sobą stanowiąc spójny powiązany ze sobą terytorialnie obszar zajmujący 1 104 km2, w, którym walory przyrodniczo – historyczne oraz geograficzne zostały wykorzystane przez mieszkańców jako naturalne dobrodziejstwo do rozwoju branży turystycznej co przyczyniło się znacznie do podniesienia poziomu życia i zamożności mieszkańców. Z tego też powodu Lokalna Grupa Działania, przyjęła wdzięcznie brzmiącą nazwę Nasze Bieszczady.
Mapa obszaru LGD
Mapa 1. Obszar gmin objęty LSR
Źródło: Opracowanie własne Strategia Rozwoju Lokalnego Kierowanego Przez Społeczność Objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na Lata 2014-2020
Mapa 2. Mapa obszaru objętego LSR z zaznaczeniem granic poszczególnych gmin wykazująca spójność przestrzenną obszaru objętego LSR.
W ogólnej powierzchni województwa podkarpackiego wynoszącej 17846 km².