PROJEKTY WSPÓŁPRACY
Projekt współpracy pn.: “Sieć Obiektów Rekreacyjno – Turystycznych”
Projekt współpracy finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady informuje, iż wspólnie z partnerem Lokalną Grupą Działania „Kraina Nafty”, realizuje projekt pn. „Sieć Obiektów Rekreacyjno – Turystycznych”, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
OPIS PROJEKTU: Projekt współpracy ma na celu: Poprawę jakości życia, podniesienie atrakcyjności turystycznej obszaru objętego projektem współpracy oraz rozwój współpracy między podmiotami będącymi Lokalną Grupą Działania Nasze Bieszczady oraz Lokalną Grupą Działania ,,Krainą Nafty” poprzez powstanie sieci altan rekreacyjno – turystycznych wraz z obiektami małej infrastruktury (11 obiektów). W realizacji operacji brały udział dwie Lokalne Grupy Działania z Województwa Podkarpackiego tj. LGD Nasze Bieszczady z siedzibą w Lesku oraz LGD ,,Kraina Nafty” z siedzibą w Miejscu Piastowym, które sąsiadują terytorialnie ze sobą (gmina Komańcza, gmina Jaśliska), mają zbliżoną kulturę i tradycję, podobne ukształtowanie obszaru oraz podobne potrzeby i dążenia związane z rozwojem branży turystycznej. Obszary objęte działaniem partnerskich LGD cechują wybitne walory turystyczne, dlatego też LGD zaangażowane w realizację projektu dostrzegły możliwość wykorzystania potencjału, jakim jest powstanie Sieci obiektów rekreacyjno – turystycznych w rozwój obszaru i podniesienie jego atrakcyjności turystycznej oraz z zapotrzebowaniem lokalnej społeczności w rozwój miejsc do odpoczynku na świeżym powietrzu. Obecnie bardzo modna jest i szeroko rozwija się turystyka rowerowa i piesza korzystający z takich form odpoczynku wytyczają sobie trasy w ramach których będą się przemieszczać. Partnerzy operacji mając na uwadze zaplanowane do realizacji działanie związane z budową 11 obiektów infrastruktury rekreacyjno – turystycznej (5 obszar LGD Nasze Bieszczady oraz 6 LGD ,,Kraina Nafty”) tak zaprojektowali działanie aby ono stanowiło jedną całość zapewniającą bardzo atrakcyjny przejazd po obszarach wspólnie działających Partnerów, ponadto w ten sposób zapewniono uzupełnienie braków w infrastrukturze rekreacyjno – turystycznej co przyczyniało się, iż więcej osób spędza czas na świeżym powietrzu. Wspólna realizacja operacji uczyniła ten obszar atrakcyjniejszy w skali województwa co spowodowało, że więcej turystów odwiedza te tereny.
W ramach projektu oprócz budowy altan rekreacyjno – turystycznych oraz obiektów małej infrastruktury, realizowano działania związane z opracowaniem i wydaniem materiałów promocyjnych, wykreśleniem i drukiem map oraz organizacją wydarzenia informacyjno/promocyjnego.
EFEKT REALIZACJI:
Efektem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej obu LGD, wzbogacenie oferty turystycznej oraz promocja obszaru pod kątem lokalnych walorów i atrakcji. Realizacja projektu pozwoliła na wzmocnienie współpracy pomiędzy partnerskimi LGD, jak i więzi społecznych mieszkańców oraz rozwijanie ich aktywności. Przyczyni się również do szerszej promocji obu obszarów na terenie województwa podkarpackiego, a także całego kraju.
TERMIN REALIZACJI PROJEKTU: od01.10.2022 r. do dnia 31.05.2023 r.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU – 1 283 286,00 zł
Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady
Projekt współpracy pn. „Smak na produkt - promocja i rozwój obszaru w zakresie turystyki w oparciu o dziedzictwo kulinarne”
Szanowni mieszkańcy obszaru Lokalnej Grupy Działania Nasze Bieszczady informujemy, iż w dniu 13.08.2018 roku przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenie podpisali umowę z Zarządem Województwa Podkarpackiego na realizację Projektu współpracy pn. „Smak na produkt - promocja i rozwój obszaru w zakresie turystyki w oparciu o dziedzictwo kulinarne”, który miał na celu Poprawę jakości życia mieszkańców oraz promocję i rozwój obszarów objętych projektem współpracy w zakresie dziedzictwa i kulinariów oraz walorów turystycznych poprzez organizację warsztatów kulinarnych, pokazu plenerowego, wydanie publikacji, utworzenie podstrony internetowej, przeprowadzenie szkoleń z zakresu certyfikacji produktów tradycyjnych oraz udział w wyjeździe studyjnym i konferencji międzynarodowej.
W realizacji projektu brały udział trzy Lokalne Grupy Działania z Województwa Podkarpackiego tj. LGD ,, Ziemia Przemyska”, LGD ,,Zielone Bieszczady” i LGD Nasze Bieszczady które sąsiadują terytorialnie ze sobą, mają zbliżoną kulturę i tradycję, podobne kulinaria oraz podobne potrzeby i dążenia oraz Partner zagraniczny Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Körös Völgye z Węgier. Obszary objęte działaniem partnerskich LGD cechują wybitne walory turystyczne, dlatego też wszystkie grupy zaangażowane w realizację projektu dostrzegły możliwość wykorzystania potencjału, jakim jest dziedzictwo kulinarne w rozwój obszaru i podniesienie jego atrakcyjności turystycznej. Na terenie każdej LGD istnieje szansa powiązania produktów tradycyjnych zwłaszcza kulinariów z ruchem turystycznym oraz zapotrzebowaniem lokalnej społeczności. W wielu przypadkach zdarza się, że mieszkańcy i turyści nie wiedzą o dostępności produktów posiadających wieloletnią tradycję, a w obecnych czasach turystyka kulinarna coraz bardziej zyskuje na popularności. Bardzo ważnym działaniem była więc identyfikacja lokalnych produktów oraz ich ochrona i promocja, co przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego, rozwoju poszczególnych regionów oraz umocnienia tożsamości społeczności lokalnych.
Zaplanowane w ramach projektu działania o charakterze promocyjno - edukacyjnym realizowane były z wykorzystaniem innowacyjnych pomysłów i rozwiązań znanych gdzie indziej, jednak mających nowatorski charakter na obszarach partnerskich LGD bądź gmin lub miejscowości, w których był realizowany projekt współpracy (podstrona internetowa informująca o dziedzictwie kulinarnym, międzynarodowe warsztaty kulinarne, ponadregionalna impreza plenerowa, publikacja promująca dziedzictwo kulinarne i walory turystyczne, międzynarodowa konferencja, szkolenie na temat certyfikacji i promocji produktów lokalnych. W/w działania związane były z produktami lokalnymi – kulinariami wywodzącymi się z obszarów partnerskich LGD i były skierowane do mieszkańców i przedsiębiorców, którzy zajmują się branżą turystyczną, co przyczyniło się do zdobycia wiedzy i wzrostu świadomości o wielkim potencjale ekonomicznym, który należy wykorzystać w celu zwiększenia ruchu turystycznego poprzez podkreślenie wyjątkowości obszaru. Ponadto, realizacja projektu pomogła wypromować regionalne tradycyjne potrawy i wypełniła niszę w postaci zbyt małej liczby potraw regionalnych wpisanych na listę potraw tradycyjnych, wywodzących się z obszarów partnerskich LGD. Uczestnicy projektu poznali składniki i sposób sporządzania potraw wywodzących się z obszarów partnerskich LGD z Podkarpacia i Węgierskich z okolic Szarvas oraz proces certyfikacji tych potraw w Polsce i na Węgrzech. Dzięki zdobytej wiedzy opartej na teoretycznym i praktycznym doświadczeniu o bardzo szerokim zakresie międzynarodowym, będą mogli podejmować działania ukierunkowane na wypełnienie tej niszy poprzez wykorzystanie receptur i sporządzanie potraw zakorzenionych w tradycji oraz zgłaszanie przepisów do rejestru potraw tradycyjnych. Ponadto w szerszej perspektywie działania te mogą wpłynąć na utworzenie nowych miejsc pracy, gdyż produkty wytwarzane na małą skalę mogą zyskać na popularności, a co za tym idzie – zaistnieje konieczność zatrudnienia dodatkowych osób do pracy lub rejestracji działalności gospodarczej i utworzenia miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu i wspólnej promocji została nawiązana współpraca, która umożliwi rozpoczęcie lub zwiększenie oficjalnej sprzedaży.
Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady